SZANOWNI PAŃSTWO
Stowarzyszenie Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego (SEIM-TSZ) zostało zarejestrowane w dniu 20 lutego 2012 roku przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy i wpisane do KRS pod numerem 0000411925. Nadzór nad funkcjonowaniem Stowarzyszenia sprawuje Prezydent m.st. Warszawy.
Założycielami i członkami Stowarzyszenia są osoby o głębokiej znajomości funkcjonowania kolei, transportu tramwajowego oraz metra, a także o dużym doświadczeniu w zakresie kierowania przedsiębiorstwami przewozowymi i podmiotami zarządzającymi infrastrukturą transportu szynowego.
Obecnie SEIM-TSZ zrzesza 130 członków, w tym byłego Ministra Transportu oraz dwóch byłych Wiceministrów ds. Kolei, byłego Prezesa i dwóch Wiceprezesów UTK, 75 aktualnych i byłych Prezesów, Członków Zarządu i Dyrektorów z największych spółek kolejowych w Polsce, kadrę kierowniczą średniego szczebla oraz wielu wysokiej klasy specjalistów i ekspertów .
Statutowa działalność Stowarzyszenia opiera się głównie na społecznej pracy jego członków.
Stowarzyszenie jako organizacja reprezentatywna dla środowiska transportu szynowego konsultuje i opiniuje projekty nowych aktów prawnych oraz zmiany do istniejących regulacji dotyczących kolei, metra i transportu tramwajowego.
SEIM-TSZ współpracuje również z Sejmową Komisją Infrastruktury, Sejmowym Biurem Legislacyjnym, Urzędem Transportu Kolejowego oraz Krajową Izbą Gospodarczą.
Uzupełnieniem działań opiniotwórczych są wnioski i propozycje rozwiązań w sprawach ważnych dla funkcjonowania transportu szynowego, ze szczególnym uwzględnieniem transportu kolejowego.
PODSTAWOWE CELE STOWARZYSZENIA
Zgodnie z uchwalonym i zarejestrowanym statutem, podstawowymi celami Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego są:
- Propagowanie transportu szynowego, jako środka transportu przyjaznego dla środowiska i pozytywnie wpływającego na poziom życia obywateli i konkurencyjność gospodarki.
- Prowadzenie działań sprzyjających zachowaniu publicznej własności infrastruktury transportu szynowego oraz zapewnieniu istotnego udziału i aktywnej roli państwa i samorządu w obszarze transportu szynowego.
- Podejmowanie wysiłków w kierunku zapewnienia równoprawnego traktowania transportu szynowego w stosunku do innych gałęzi transportu w ramach polityki zrównoważonego rozwoju transportu.
- Wspieranie działań zmierzających do zapewnienia interoperacyjności systemów transportu szynowego.
- Wspieranie rozwoju systemu transportu intermodalnego.
- Wspieranie wdrożeń w transporcie szynowym nowoczesnych systemów organizacji zarządzania oraz systemów informatycznych.
- Inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem
w transporcie szynowym i jakością świadczonych usług. - Wspieranie rozwoju przewoźników kolejowych, producentów i usługodawców oraz zaplecza naukowo-badawczego na rzecz transportu szynowego.
- Integrowanie środowiska ekspertów i menadżerów transportu szynowego oraz tworzenie więzi zawodowych członków Stowarzyszenia.
PRZYKŁADY PODEJMOWANYCH DOTYCHCZAS DZIAŁAŃ
W okresie dotychczasowej działalności Stowarzyszenie Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego sformułowało kilkadziesiąt opinii, propozycji i wniosków programowych. Dotyczyły one m.in.:
- Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do roku 2030,
- Wieloletniego Planów Inwestycji Kolejowych,
- Zmian do ustawy z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym,
- Działań związanych z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie regulacji dotyczących stawek dostępu do infrastruktury kolejowej,
- Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020,
- Zmian do ustawy o restrukturyzacji, komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego PKP,
- Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Zbiorowego,
Dla wyrównania warunków konkurencji kolei z transportem samochodowym najważniejszą kwestią jest wysokość opłat za dostęp do infrastruktury. Od wielu lat relacje w tym zakresie są bardzo niekorzystne dla transportu kolejowego, blokując jego rozwój, pomimo dokonywanych inwestycji infrastrukturalnych.
Stowarzyszenie uczestniczy w opiniowaniu projektów cenników za dostęp do infrastruktury kolejowej przedkładanych przez spółkę PKP PLK S.A. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego dopuścił wielokrotnie Stowarzyszenie, jako stronę, w postępowaniu administracyjnym prowadzonym z wniosku PKP PLK SA w sprawie zatwierdzenia stawek jednostkowych opłaty podstawowej za dostęp do infrastruktury kolejowej.
Ważną formą działania Stowarzyszenia jest organizowanie spotkań dyskusyjnych. Dotychczas odbyły się one z udziałem m.in.: Wicepremiera Rządu, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Ministra Skarbu Państwa, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i innych ważnych osób życia politycznego i administracji centralnej.
Stowarzyszenie jest również organizatorem dużych konferencji w ważnych dla transportu szynowego sprawach, jak: cyfryzacja kolei, transport intermodalny, autonomiczne pojazdy kolejowe, forum kolejowe 1435/1520 i inne.
Stowarzyszenie współpracuje z innymi organizacjami funkcjonującymi w środowisku transportu szynowego w Polsce.
Głównym celem działań Stowarzyszenia jest dążenie do poprawy konkurencyjności i rozwoju transportu szynowego.
Dla pełniejszego zapoznania się z działalnością naszej organizacji zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej: www.seim-tsz.pl
Zapraszamy do dalszej współpracy
Prezes Zarządu Stowarzyszenia
Józef Marek Kowalczyk