PISEMNA DEBATA – STRATEGICZNE KIERUNKI ORAZ UWARUNKOWANIA ROZWOJU TRANSPORTU KOLEJOWEGO W POLSCE, W PERSPEKTYWIE 2040 ROKU

Stowarzyszenie podjęło inicjatywę przeprowadzenia pisemnej debaty zatytułowanej STRATEGICZNE KIERUNKI ORAZ UWARUNKOWANIA ROZWOJU TRANSPORTU KOLEJOWEGO, W PERSPEKTYWIE 2040 ROKU. Dla naszego przedsięwzięcia uzyskaliśmy patronat honorowy Ministra Infrastruktury – Dariusza Klimczaka, patronat Polskiej Prezydencji  w UE oraz patronaty innych ministerstw i instytucji centralnych. Materiały pozyskane w trakcie DEBATY planujemy publikować na stronie internetowej Stowarzyszenia. Zachęcamy do jej śledzenia.

Lata 2025 – 2040 są i będą kolejnym okresem wielkich inwestycji kolejowych w Polsce. Inwestycje te będą współfinansowane ze środków pomocowych UE, ujętych w programach obecnej i przyszłej perspektywy budżetowej UE. Na instytucjach i osobach decydujących o kształcie kolejowych programów inwestycyjnych ciąży zatem wielka odpowiedzialność za prawidłowy dobór przedsięwzięć inwestycyjnych i sprawną ich realizację. Przesądzi to o tym jak będzie wyglądała kolej  po roku 2040.

Sytuacja w transporcie kolejowym, na początku 2025 roku, jest zróżnicowana.

W kolejowych przewozach pasażerskich zanotowano w roku 2024 duże wzrosty przewozów osób oraz wzrosty wykonanej pracy przewozowej. Szczególną poprawę wyników przewozowych i ekonomicznych uzyskała spółką PKP Intercity S.A.

W kolejowych przewozach ładunków nadal trwa duży regres, szczególnie widoczny w spółce PKP Cargo S.A.

W naszej pisemnej DEBACIE warto zatem podjąć tematykę dalszego rozwoju i utrwalenia trendów rozwojowych w przewozach pasażerskich, jak również analizy przyczyn wyraźnej słabości sektora kolejowych przewozów towarowych.

Do Debaty  zapraszamy najważniejsze osoby zarządzające koleją w Polsce w tym: Ministra Infrastruktury, Prezesa UTK, Dyrektora CUPT, Przewodniczącego PKBWK, Przewodniczącego Komitetu OSŻD, Prezesów Zarządów największych spółek kolejowych w Polsce oraz kadrę profesorską uczelni wyższych zajmującą się problematyką kolejową. Zachęcamy do udziału w Debacie także Członków naszego Stowarzyszenia.

Pismo zapraszające do DEBATY

Józef Marek Kowalczyk
Prezes Stowarzyszenia

Dodaj komentarz