Mobilny symulator sterowania ruchem kolejowym

Udostępniamy, za zgodą KOMBUD S.A. aplikację do MOBILNEGO SYMULATORA STEROWANIA RUCHEM KOLEJOWYM.

Zachęcamy do spróbowania własnych umiejętności, po wejściu w aplikację, w sterowaniu ruchem kolejowym.

W razie pytań proszę o kontakt.
Franciszek Papierz
Biuro Stowarzyszenia
Tel, 603 – 095 – 174

Wciel się w dyżurnego ruchu i steruj ruchem kolejowym! W sklepach Google Play i App Store pojawiła się nowa, bezpłatna aplikacja – mobilny symulator sterowania ruchem kolejowym „Symulator LCS”. Celem gry jest pokazanie w uproszczony sposób jak funkcjonuje sterowanie ruchem kolejowym.

– W naszej organizacji mamy coraz więcej młodych ludzi, fascynatów kolei i nowych technologii. Wykorzystując nowoczesne narzędzia takie jak gra chcemy dotrzeć do osób, które interesują się elektroniką, programowaniem i koleją. Mamy nadzieję, że aplikacja będzie atrakcyjnym uzupełnieniem warsztatów i pokazów, które od lat organizujemy we współpracy z uczelniami i technikami – mówi Artur Marcinkiewicz, prezes zarządu w Zakładach Automatyki Kombud.

W nowej aplikacji użytkownicy otrzymali cztery różne stacje, o rosnącym poziomie trudności. Najprostsza, pierwsza stacja „Las”, z jednotorową mijanką służy do zapoznania się z funkcjonowaniem gry, sposobem ustawiania sygnalizatorów, przestawiania zwrotnic i układania dróg przejazdu dla pociągów. Celem rozgrywki jest bezpieczne i punktualne doprowadzenie pociągów do stacji końcowych. Symulator w uproszczony sposób pokazuje ekran i wybrane funkcjonalności Lokalnego Centrum Sterowania.

Na kolejnych stacjach – „Góry” i „Miasteczko” gracze mają do dyspozycji coraz większą liczbę torów stacyjnych, sygnalizatorów i zwrotnic. Na najtrudniejszej stacji „Port” zarządzają ruchem kolejowym w porcie i do 4 sąsiednich stacji korzystając z 4 torów stacyjnych, 14 semaforów i 16 zwrotnic.

Po ukończeniu czwartego poziomu studenci i uczniowie zainteresowani stażem zawodowym w Kombudzie mogą przejść wprost do formularza i przesłać swoje cv. Dodatkowo, do najlepszych graczy raz w miesiącu przesłane zostaną firmowe upominki.

To już druga odsłona edukacyjnej aplikacji przygotowanej przez Kombud. Poprzednia, w języku java na Android została opracowana w 2015 roku. Nowa wersja bazuje na Unity, silniku gier, który pozwala na jednoczesne wdrożenie na platformie Android oraz iOS. Aplikacja jest dostępna do pobrania w sklepach Google Play i App Store pod nazwą „Symulator LCS”.

We wrześniu Kombud uruchomił w Radomiu laboratorium oparte na rzeczywistych systemach kolejowych. Jednym z nich jest system RBC (Radio Block Centre) dostarczony przez CAF Signalling i powiązany z MOR-3 Kombudu. Wykorzystany w laboratorium interfejs potwierdził w praktyce zgodność ze standardem ETCS systemu MOR-3, który steruje ruchem na 130 stacjach kolejowych w Polsce. Firma zaprasza do współpracy w laboratorium innych producentów systemów sterowania.

Kombud realizuje obecnie prace m.in. w zespole portów Szczecin – Świnoujście oraz na trzech odcinkach linii węglowej LK 131. W ostatnich miesiącach spółka pozyskała także kontrakt na zabudowę systemów sterowania dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Duży portfel zamówień pozwolił spółce na kontynuowanie inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych. W Radomiu powstaje nowa hala o powierzchni 3200 m2, która pozwoli zwiększyć efektywność produkcji i przygotować spółkę do kolejnych inwestycji kolejowych.

Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. są jednym z liderów krajowego rynku systemów sterowania ruchem kolejowym. Przez 30 lat działalności Kombud zrealizował 130 komputerowych systemów stacyjnych oraz ponad 1700 systemów zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych. Komputerowe systemy Kombudu obsługują ruch na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), stacjach warszawskiego węzła kolejowego, Linii Hutniczej Szerokotorowej, kopalni Bogdanka oraz bocznicy zakładowej Elektrowni Kozienice. Firma prowadzi szeroki program badawczo-rozwojowy, który umożliwił stworzenie pełnego portfolio systemów sterowania ruchem kolejowym.