Biuletyn informacyjny Rzecznika MŚP

Stowarzyszenie jest członkiem Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Otrzymaliśmy właśnie od Rzecznika – Ministra Adama Abramowicza  nowy biuletyn informacyjny. Zachęcamy do jego lektury.

Zarząd Stowarzyszenia

Adam Abramowicz na Kongresie 590

Przedsiębiorcy nie mogą być zaskakiwani zmianami prawa, które nakładają na nich nowe obowiązki. Ja proponuję półroczne vacatio legis dla takich przepisów – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP podczas XXVII Posiedzenia Rady Przedsiębiorców na Kongresie 590.

Czytaj więcej …

Rzecznik MŚP o Polskim Ładzie: Jeśli przedsiębiorcy są dociskani, pokusa żeby kombinować jest większa

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce uratować podatek liniowy. Ta forma rozliczania się ma zniknąć wraz z Polskim Ładem. Jak tłumaczy Adam Abramowicz, który był gościem „Super Biznesu”, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podatek liniowy dobrze działał od 2004 roku. Przynosił korzyści dla budżetu. Wpływy wzrosły o 100 proc. Obecnie nadal notujemy wzrosty. – Skoro jest tak dobrym instrumentem podatkowym, nie ma sensu go zmieniać – powiedział Abramowicz.

Czytaj więcej …

Rzecznik MŚP za utrzymaniem stałej kwoty składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. „Będzie to niemal trzykrotna podwyżka”

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje do Sejmu o utrzymanie stałej kwoty składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. – Będzie to niemal trzykrotna podwyżka składki zdrowotnej w stosunku do jej obecnej wysokości – pisze Abramowicz. Zdaniem Rzecznika MŚP, dostrzegając potrzebę dofinansowania systemu opieki zdrowotnej można zaakceptować co najwyżej zwiększenie kwoty, od której wyliczana byłaby składka.

Czytaj więcej …

Adam Abramowicz z nagrodą Ambasadora Polskiej Gospodarki

29 września br. podczas uroczystej gali w Business Centre Club ogłoszono Laureatów tytułu Ambasador Polskiej Gospodarki. Wyróżnienia przyznano firmom w sześciu kategoriach. Po raz pierwszy tytuły Ambasadorów wręczono także osobom, odebrali je rzecznik MŚP Adam Abramowicz i dyplomata dr Jarosław Mulewicz. Laudacje na ich cześć wygłosili członkowie Rady Organizatorów BCC dr Grażyna Magdziak (przewodnicząca Jury konkursu) i gen. Leon Komornicki.

Czytaj więcej …

XXVI Posiedzenie Rady Przedsiębiorców na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw

30 września 2021 r. w Katowicach, podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbyło się XXVI Posiedzenie Rady Przedsiębiorców poświęcone zagadnieniu „Podatki, administracja publiczna a przedsiębiorcy, co nowego czeka MŚP?”

Czytaj więcej …

Poszerzono krąg osób, które mogą pomagać przedsiębiorcy prowadzącemu placówkę handlową – propozycje Rzecznika MŚP znalazły się w ustawie uchwalonej przez Sejm RP

Sejm RP 17 września 2021 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w której znalazły się propozycje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, aby poszerzyć krąg osób, z pomocy których mógłby skorzystać prowadzący placówkę handlową przedsiębiorca.

Czytaj więcej …

Po interwencji Rzecznika MŚP KAS nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL

„Kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL będą się odbywać w oparciu o działania prewencyjne, których podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu” – napisała w piśmie do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Sekretarz Stanu Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, tym samym uwzględniając prośbę Adama Abramowicza o niekaranie przewoźników.

Czytaj więcej …

Przedsiębiorca nie otrzymał zgody na lokalizację zjazdów indywidualnych z drogi gminnej – w postępowaniu z udziałem Rzecznika MŚP uchylono decyzję w całości

W postępowaniu odwoławczym prowadzonym z udziałem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie uchyliło w całości zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na lokalizację zjazdów indywidualnych z drogi gminnej do realizowanej inwestycji.

Czytaj więcej …

NSA w postępowaniu z udziałem Rzecznika MŚP podjął ważną uchwałę dla przedsiębiorców opodatkowujących obiekty budowlane spełniające cechy budynków

W dniu 29 września 2021 r. w postępowaniu z udziałem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę rozstrzygającą wątpliwości co do przesłanek kwalifikowania obiektów budowlanych posiadających cechy budynków do przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Czytaj więcej …

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia podpisali porozumienie o współpracy

7 października 2021 r. w Warszawie podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Biurem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców a Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia. W imieniu obu instytucji dokument podpisali: Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP oraz dr n. chem. Sebastian Grzyb, Rektor Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia. W spotkaniu wziął udział również dr. n. pr. Marek Woch, Dyrektor Generalny w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Czytaj więcej …